הריון ומחלות חניכיים

במאמר זה תמצאו מידע על:

כאשר קיימת מחלת חניכיים שאינה מטופלת אצל אישה הנכנסת להריון, הדבר מעמיד את האישה והילוד בסיכון מוגבר.
בעת ההריון, מתרחשים בחניכיים מספר תהליכים:
כלי הדם ברקמת החניכיים מתרבים – כתוצאה מכך, 100% מהנשים בהריון יסבלו מדלקת חניכיים ודימום בעת ההריון.
בנוסף, חל שינוי בהרכב החיידקים בחלל הפה והלוע בשל השינוי במאזן ההורמונלי. חיידקים אלימים יותר נוטים להתרבות על חשבון החיידקים “הטובים”.
החיידקים האלימים המצויים בחלל הפה עוברים דרך מחזור הדם לשאר חלקי הגוף. במצב זה, הגוף עלול להתחיל להפריש מולקולות נוגדות דלקת, שעלולות להתפרש בגוף כסימן לתחילת לידה, ואף להוביל לצירים ולידה מוקדמת.

נשים בהריון הסובלות ממחלת חניכיים

הוכח במחקרים שלחיידקים יש יכולת לעבור למי השפיר ולגרום לזיהום בהם.

כמו כן, נמצא כי נשים בהריון הסובלות ממחלת חניכיים הן בעלות סיכון גדול יותר לפתח סכרת הריון.

נדידת החיידקים מחלל הפה דרך מחזור הדם עלולה להגיע עד לשליה ולהגביר את הסיכון ללידה מוקדמת, למשקל יילוד נמוך בלידה ולרעלת הריון. מחקרים רבים הראו כי נשים שטופלו במחלת חניכיים בהריון היו בסיכון מופחת של 84% ללידה מוקדמת

הריון-ומחלות-חניכיים

טיפול יעיל במחלת החניכיים והסוכרת

ההשערה הקיימת היא שהחיידקים ותוצריהם מחלל הפה חודרים אל מחזור הדם, ומגדילים את עמידות התאים לאינסולין וכך מעלים את רמת הסוכר בדם ופוגעים באיזון המטבולי של החולה הסוכרתי. מחקרים רבים מצאו שטיפול יעיל במחלת החניכיים יכול להשפיע לטובה על האיזון הסוכרת ועל מדד ערכי HbA1c.

המלצות לנשים בהריון

מומלץ לפנות לרופא שיניים ומומחה לרפואת חניכיים לפני הכניסה להריון, להערכת מצב ולטיפול במידת הצורך. יש לבצע מעקב חניכיים בתקופת ההריון ולאחר הלידה.

יש לשמור על בקרת רובד טובה ויעילה, באמצעות צחצוח שיניים פעמיים ביום ושימוש בעזרים דנטליים לפי המלצת הרופא המטפל.

יש להקפיד על ביצוע ניקוי אבן מקצועי עלידי שיננית כל 3 חודשים במהלך ההריון, כדי לשמור על מצב חניכיים בריא ככל האפשר.

ניתן לבצע טיפול חניכיים שמרני (ללא ניתוחים) גם בהריון ללא כל חשש.

נשמח לעמוד לשירותכם במרפאתנו.

לקביעת תור עם ד”ר חני טנצר, מומחית למחלות חניכיים, השאירו פרטים בטופס או צרו קשר עם המרפאה שלנו בטלפון 03-6163480 או בוואטסאפ 054-9899288

אנחנו כאן כדי לענות לכל שאלה

צרו קשר איתנו באמצעות הטופס, ונשמח לספר לכם את כל הפרטים ולקבוע תור לבדיקה או לייעוץ:

בנוסף, ניתן ליצור איתנו קשר גם במייל, טלפון או WhatsApp. נשמח לעמוד לשירותכם!

מידע לרופאים

התקנת שתלים דנטליים תל אביב

השכרת חדרי ניתוח

מרפאת MITT מפעילה שלושה חדרי ניתוח לטיפולי שיניים בהרדמה כללית. אצלנו ניתן לבצע את כל סוגי טיפולי השיניים בהרדמה כללית, תוך שימוש בחומרים ובטכנולוגיות החדישות ביותר. במקום, צוות מומחה להפעלת חדרי הניתוח על פי תקנות משרד הבריאות בניהולם של ד”ר חיים חפץ – מומחה בהרדמה וד”ר נועה ברר – מומחית ברפואת הפה.

לימודי המשך והשתלמויות

לימודי המשך – מרפאת MITT מציעה קורסים בנושאים שונים ומגוונים לקבוצות מהארץ ומכל העולם וזאת על ידי צוות מקצועי מיועד בניהולו של פרופ’ עדי לוריאן. הלימודים נערכים בחדר הדרכה, חדשני, גדול ומאובזר במרפאה הכולל אפשרות לצפיה בניתוחים בשידור חי.

Doctors shake hands

ייעוץ לרופאים וסיוע במקרים מורכבים

מרפאת MITT מציעה לציבור רופאי השיניים עזרה בייעוץ, הכוונה וטיפול במטופלים מורכבים, כולל מקרים הדורשים שיתוף של מספר מומחים ותחומי טיפול. אנו אף מזמינים את רופאי השיניים לבצע את הטיפול בחדרי הניתוח של MITT, תוך שיתוף מומחי תחום ספציפיים במידת הצורך.